Drony przebojem wbiły się na rynek zabawek zdalnie sterowanych spychając w cień popularne jeszcze kilka lat temu helikoptery. Oczywiście popularne drony, czyli dokładniej np. quadokoptery mają dużo więcej do zaoferowania, jeżeli chodzi o stabilność lotu, sterowanie, akrobacje czy możliwość podłączenia kamery niż ich jedno-wirnikowi konkurenci. Na rynku mamy obecnie setki różnych modeli z masą różnych parametrów. Spróbujemy dziś zmierzyć z tym zalewem informacji i pokazać, na co należy zwrócić uwagę przed zakupem.
Podstawy
Drony dla dzieci podobnie jak ich odpowiedniki dla dorosłych to bardzo szybko zmieniające się produkty. Ciągle pojawiające się nowe funkcje i ulepszenia sprawiają, że łatwo przez nieuwagę przepłacić za coś przestarzałego. Są jednak podstawy, które musi spełniać każdy rozważany przez nas model. Częstotliwość: 2.4GHz zapewniająca odpowiednią komunikację pilot-dron i zasięg ok. 100 metrów, 4 kanały pozwalające na latanie we wszystkich kierunkach i 6-osiowy żyroskop zapewniający stabilizację to obecnie standard.
Barometr, czyli funkcja zawisu
Jest to bardzo przydatna funkcja, która pojawiła się popularnych dronach na przełomie 2016/17 roku. W modelach bez czujnika ciśnienia, jeżeli „odpuścimy gaz” model po prostu straci moc i zacznie spadać. Jeżeli natomiast dron posiada barometr to po odpuszczeniu dźwigni przepustnicy zawiśnie w powietrzu. Jest to super przydatna funkcja zwłaszcza dla początkujących, którzy mają tendencje do ruszania na maksa, a następnie gwałtownego odcinania mocy co zazwyczaj kończy się srogim uderzeniem o podłogę.
Kamery
Obecnie w dronach dla dzieci mamy dwa typy kamer. Kamery z wifi czyli FPV (first person view) przekazujące obraz bezpośrednio na smartphone i umożliwiające z korzystania gogli VR oraz kamery beztransmisji danych, które nagrywają obraz na karty SD wkładane bezpośrednio do kamery. Warto wiedzieć, że kamery są najczęściej odczepiane i można łatwo je zdjąć odciążając drona lub wymienić na inne.
Tryb Headless czyli jak nie stracić głowy
Sterując dronem zwłaszcza na początku dość łatwo stracić orientacje gdzie jest przód a gdzie tył, a co za tym idzie dron będzie latał w innych kierunkach niż byśmy sobie tego życzyli. W tej sytuacji z pomocą przychodzi nam tryb headless czyli tryb tzw. inteligentnej orientacji lotu gdzie to pilot staje się punktem odniesienia. I tak np. ruch na drążku od siebie biedzie oznaczał oddalenie się drona od pilota i na odwrót. Nie ma natomiast znaczenia gdzie dron ma przód a gdzie tył.
Osłony i klatki i upadki
Ze swojego doświadczenia powiem, że osłony śmigieł to bardzo przydatna rzecz. Zapobiegają przypadkowemu uszkodzeniu śmigieł a w rezultacie również silników. Dla młodszych adeptów sztuki latania bardzo dobrym rozwiązaniem są również elastyczne klatki, które pozwalają drona obijać się od ścian i podłóg bez uszczerbku na zdrowiu maszyny.
Baterie – trzeba mieć zapas
Średni czas lotu drona w zależności od jego wielkości i pojemności baterii to od 5 do 10 minut, ale już czas ładowani to od 60 do 120 minut! Dlatego wybierając model zawsze zwróć uwagę na dostępność dodatkowych baterii, a już na pewno kup jedną lub dwie w zapasie. 10 minut z dronem mija błyskawicznie a zwłaszcza przy dzieciach zapas baterii to podstawa 🙂
Dodatki i bajery
Żeby było jeszcze fajniej dobrze by dron miał kilka bajerów takich jak Akrobacje 3D, 360 lub inaczej robienie beczki (właściwie prawie każdy dron ma tą funkcję), diody led, auto-start i lądowanie ( tylko z barometrem).
Nasze propozycje dronów do 350 zł:
RAYLINE R806 HW – bardzo dobry stosunek ceny do jakości – kamera Wifi i barometr, autostart i lądowanie, dodatkowe baterie
Drony dla początkujących w klatkach ochronnych:
Pytania do dronow? Piszcie w komentarzach: