LEGO kończy współpracę z Shell za sprawą Greenpeace!

LEGO kończy współpracę z Shell! Wszystko za sprawą kampanii Greenpeace i filmu opublikowanego w lipcu „LEGO: nie wszystko jest niesamowite”, krytykującego firmę za związek z wielkim koncernem naftowym. Niespełna dwu minutowy filmik wyświetlono już ponad 6,5 miliona razy! Pokazuje on jak sielankowa arktyczna kraina LEGO zalewana jest tonami oleju, a filmik kończą słowa „Shell zanieczyszcza wyobraźnię naszych dzieci”.

Greenpeace w ramach walki z Shell stworzyło specjalny zestaw LEGO The new Arctic Oil Spill LEGO set, który pokazywano ludziom na ulicy pytając o ich opinie. Zestaw zawierał platformę wiertniczą, helikopter, zwilżone olejem ryby i niedźwiedzia polarnego.

the new Arctic Oil Spill LEGO
źródło: http://www.greenpeace.org/canada/en/Blog/new-arctic-oil-spill-play-set-by-lego-shell/blog/50135/

Greenpeace sprzeciwia się planom wydobywania ropy naftowej w regionie polarnym przez Shell. W związku z tym zorganizował akcję przeciwko promowaniu naftowego giganta przez LEGO i wciągu trzymiesięcznej kampanii Greenpeace zebrało ponad milion podpisów poparcia.
Początkowo LEGO chciało się odciąć od tej sprawy twierdząc, że to Shell i Greenpeace powinno załatwić ją miedzy sobą. Teraz jednak prezes LEGO Jørgen Vig Knudstorp ogłosił, że firma będzie honorować umowę marketingową z Shell, która została podpisana w 2011 roku, ale nie odnowi jej po jej zakończeniu. Jednocześnie podkreślił, że kampania Greenpeace niesprawiedliwie traktuje LEGO, ponieważ nie ma ono nic wspólnego z działalnością koncernu paliwowego.

Od 1960 roku LEGO tworzyło specjalne zestawy firmowane logiem Shell. Oto kilka z nich:

Mimo całego zamieszania, mam nadzieję, że nadal w serii LEGO City znajdziemy stację benzynową oraz cysternę – nie koniecznie z logiem konkretnej formy, ponieważ są one nieodłącznym elementem naszych miast. A ideą serii LEGO City jest przybliżanie dzieciom miasta i życia w nim. Cieszę się jednak, że LEGO nie będzie kontynuować dalszej współpracy z firmą, która nie dba o środowisko i przyszłość naszej planety.

PS Co myślicie o proekologicznej linii zestawów i jakie zestawy byście tam widzieli?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *