Jaką kolejkę wybrać? [Okiem rodziców]

Kolejka + tory = zawsze świetna zabawa i to praktycznie w każdym wieku. Jest coś „magicznego” w możliwość i zbudowania własnej linii kolejowej. Tego typu zabawa zawsze przyciągnie wielu chętnych bez względu na upodobania, płeć czy wiek. I już na samym początku pojawią się pytania: jaką kolejkę wybrać? 

By pomóc podjąć jak najbardziej trafną decyzję postanowiliśmy się podzielić naszym doświadczeniem i subiektywną oceną, która powstała po obserwacji naszych pociech (0-3 lat) bawiących się różnymi rodzajami kolejek.

Dla najmłodszych maszynistów – kolejka drewniana!

bigjigstoys

Główne zalety: trwała i prosta.
Wiek: niecałe 2 lata
Marki: Bigjigs, Kidkraft

Drewniana konstrukcja pozwala przetrwać zabawce nie tylko tradycyjną jazdę po torach lub dywanie czy podłodze ale także różnego rodzaju upadki, nierzadko z wysokości stołu. Do tego drewniane tory łatwo się układa, ponieważ są sztywne i pewnie leżą w dłoni dziecka. Dobrym przykładem drewnianych kolejek jest seria Bigjigs, która poza solidnym wykonaniem posiada całą gamę różnego rodzaju wagoników i torów co pozwoli stworzyć prawdziwie rozbudowaną „sieć kolejową”. Dużym plusem przy tego rodzaju kolejkach jest łączenie poszczególnych elementów pociągu na magnes. Dzięki temu cała operacja trwa dosłownie chwile i nie przysparza problemu drobnym rączkom dziecka.

Następny krok to kolejki tematyczne

Tomek i przyjaciele 1

Główne zalety: trwała, odtwarzanie historii z bajek, łatwe łączenie elementów
Wiek: 2 lata
Marki: Tomek i Przyjaciele, Stacyjkowo

Gdy dziecko robi się nieco starsze zaczyna poznawać coraz więcej postaci z różnych bajek. Będąc w temacie kolejek nie sposób nie wspomnieć o najpopularniejszych reprezentantach czyli bohaterach bajki Tomek i Przyjaciele oraz Stacyjkowo.

U nas jako pierwsze pojawiły się kolejki Tomek i Przyjaciele z serii Take-n-Play. Solidnie wykonane lokomotywki wiernie odzwierciedlają swoich bajkowych odpowiedników. Dzięki temu, że prawie w całości wykonane są z metalu posiadają dużą wytrzymałość. Kolejną zaletą, podobnie jak przy kolejkach drewnianych jest możliwość łączenia elementów pociągu za pomocą magnesu. Pozwala to dzieciom w łatwy sposób tworzyć wymarzony lokomotywkowy skład.

Kolejki z napędem, czyli ciuchcie zaczynają jeździć same

Tomek i przyjaciele

Główne zalety: napęd, dźwięki, odtwarzanie historii z bajek
Wiek: 2,5 roku
Marki: Tomek i Przyjaciele, Stacyjkowo

Długo zastanawialiśmy się czy aby kolejka z napędem to odpowiedni wybór właśnie na ten wiek. Jednak po tym gdy zobaczyliśmy jaką frajdę daje naszym dzieciom możliwość puszczania ciuchci, która sama jedzie wiedzieliśmy, że to strzał w dziesiątkę. Tak jak w przypadku kolejek łączonych na magnes zastanawialiśmy się pomiędzy zestawami Tomek i Przyjaciele z serii Track Master oraz Stacyjkowo Motorised. Wybór padł na wesołe ciuchciaki ze Stacyjkowa i kupiliśmy ósemkę Willsona (kolejka + zestaw torów). Największe wrażenie na dzieciach wywołał napęd oraz wydawane dzwięki (takie jak w bajce). Do tego kolejki są dużo większe od tych łączonych na magnes co dodatkowo zwiększa ich walory zabawowe 🙂

Uwaga: Przy wyborze kolejek z napędem warto zwrócić uwagę na to czy można się nimi bawić (prowadzić rączką) przy wyłączonym napędzie – u nas jest 50/50 trochę jazdy z napędem trochę przy użyciu dziecięcej siły.

*Mamy jedną ciekawostkę – lokomotywki z serii Take-n-Play Tomek i Przyjaciele swobodnie poruszają się po torach zmotoryzowanych ciuchciaków ze Stacyjowa.

Co przyniesie przyszłość? Kolejkowy świat Dumica!

dumica

Główne zalety: światło i dźwięk, dużo akcesoriów, możliwość łączenia z zestawami innych producentów
Wiek: powyżej 3 lat
Marki: Dumica

Na razie nasz bezpośredni kontakt z kolejkami zakończył się na lokomotywkach z napędem. Ale już zastanawiamy się co może być następne. Prawdopodobnie będą to kolejki bardziej rozbudowane i posiadające więcej funkcji. Przeglądając strony internetowe najbardziej odpowiadają nam kolejki z serii Dumica. Mają one wiele torów oraz dodatkowych akcesoriów takich jak tunele, mosty, przejazdy i szlabany. Dzieki temu można stworzyć bardzo rozbudowaną sieć kolejową. Dodatkowym atutem kolejek Dumika jest możliwość łączenia ich (dzięki specjalnym przejściówką) z zestawami Tomica oraz Track Master Tomek i Przyjaciele. To pozwala w prosty sposób urozmaicić nasz zestaw.

Stacja końcowa – podsumowanie

Naszym zdaniem kolejki to nie tylko zabawa dla taty i syna. Zauważyliśmy, że nasza córeczka – przy niezastąpionej asyście mamy – także ochoczo zabiera się do zabawy w układanie torów. Kolejki to również bardzo wdzięczny temat na prezent – zawsze można dokupić to kolejną lokomotywkę/wagon lub tory (tych akurat nigdy za mało). Nasze pociechy będą niezmiernie wdzięczne za każdy nowy element zestawu.

Zobacz kolejki w sklepie Poszukiwacze Frajdy>>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *